LOOKING FOR A TEAM TO PLAY ON?  CALL ME (808)283-1390.

CLICK HERE TO ​cHECK OUT bRIAN TSURUTA'S PHOTO GALLERY

2018 Tournament Results.pdf
Click Here
Maui League Rules ... Soon
2018 State Rules
Click Here



www.MauiSeniorSoftball.com

"It is never too late to live your dream"

"B" Division



Seeding Round Day 1

Thursday, August 10, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:00 AM Honomu Rockets 7 Action 5
SB2 10:00 AM Guavas 10 Kuikahi 9
SB3 10:00 AM Bad Company 24 Onomea Rangers 9
SB4 10:00 AM Pueo 18 Ohana Motors Rebels 17
SB1 1:00 PM Guavas 8 Honomu Rockets 7
SB2 1:00 PM Action 19 Kuikahi 6
SB3 1:00 PM Ohana Motors Rebels 31 Onomea Rangers 10
SB4 1:00 PM Bad Company 21 Pueo 9

Seeding Round Day 2

Friday August 11, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Honomu Rockets 12 Kuikahi 0
SB2 8:30 AM Guavas 15 Action 9
SB3 8:30 AM Pueo 24 Onomea Rangers 20
SB4 8:30 AM Bad Company 20 Ohana Motors Rebels 15
SB1 11:30 AM Bad Company 14 Honomu Rockets 9
SB2 11:30 AM Ohana Motors Rebels 17 Kuikahi 16
SB3 11:30 AM Pueo 17 Action 16
SB4 11:30 AM Guavas 14 Onomea Rangers 2

Tournament Play

Saturday August 12, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Onomea Rangers 21 Guavas 20
SB2 8:30 AM Action 20 Pueo 14
SB3 8:30 AM Honomu Rockets 22 Ohana Motors Rebels 9
SB4 8:30 AM Bad Company 20 Kuikahi 2

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 11:30 AM Action 15 Onomea Rangers 3
SB2 11:30 AM Bad Company 10 Honomu Rockets 4

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB3 2:30 PM Bad Company 16 Action 4

"D" Division



Seeding Round Day 1

Thursday, August 10, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:00 AM Fat Katz 17 Waiakea Seniors 13
SB2 10:00 AM West Kauai 12 Toros 4
SB3 10:00 AM Yankees 14 Pu’ukapu 5
SB4 10:00 AM Ohana 26 X-Press 6
SB1 1:00 PM Waiakea Seniors 14 Toros 12
SB2 1:00 PM Fat Katz 8 West Kauai 1
SB3 1:00 PM X-Press 20 Pu’ukapu 19
SB4 1:00 PM Yankees 17 Ohana 5

Seeding Round Day 2

Friday August 11, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM West Kauai 16 Waiakea Seniors 15
SB2 8:30 AM Fat Katz 13 Toros 8
SB3 8:30 AM Ohana 16 Pu’ukapu 10
SB4 8:30 AM Yankees 13 X-Press 8
SB1 11:30 AM Waiakea Seniors 16 X-Press 1
SB2 11:30 AM Fat Katz 22 Yankees 6
SB3 11:30 AM Toros 14 Pu’ukapu 9
SB4 11:30 AM Ohana 18 West Kauai 14

Tournament Play

Saturday August 12, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Fat Katz 14 Pu’ukapu 4
SB2 8:30 AM Ohana 7 Waiakea Seniors 3
SB3 8:30 AM West Kauai 22 X-Press 16
SB4 8:30 AM Toros 20 Yankees 7

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 11:30 AM Fat Katz 18 Ohana 8
SB2 11:30 AM West Kauai 17 Toros 6

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB3 2:30 PM Fat Katz 23 West Kauai 13

"G" Division



Seeding Round Day 1

Monday, August 7, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB2 10:30 AM Golden Eagles 21 Kona Warriors 2
SB3 10:30 AM Lokahi 6 Maui Six-O 5
SB4 10:30 AM Kawaihau 19 Kolohe 7
SB2 1:30 PM Maui Six-O 19 Kona Warriors 11
SB3 1:30 PM Golden Eagles 15 Kolohe 3
SB4 1:30 PM Kawaihau 21 Lokahi 8

Seeding Round Day 2

Tuesday August 8, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Lokahi 15 Kona Warriors 2
SB2 8:30 AM Maui Six-O 16 Kolohe 10
SB3 8:30 AM Kawaihau 19 Golden Eagles 10
SB4 12:00 PM Kawaihau 13 Kona Warriors 0
SB1 12:00 PM Golden Eagles 15 Maui Six-O 3
SB2 12:00 PM Lokahi 19 Kolohe 7

Tournament Play

Wednesday August 9, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:30 AM Lokahi 21 Kona Warriors 2
SB2 10:30 AM Maui Six-O 15 Kolohe 3
SB1 10:30 AM Golden Eagles 17 Lokahi 12
SB2 1:00 PM Kawaihau 17 Maui Six-O 3

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 12:00 PM Golden Eagles ?? Maui Six-O ? ??
SB2 12:00 PM Kawaihau ?? Lokahi ? ??

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB3 2:30 PM Kawaihau 27 Golden Eagles 7

"C" Division



Seeding Round Day 1

Thursday, August 10, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Hui Ohana 17 Jackie Rey's 4
SB2 8:30 AM Lihue A's 22 TJ Gomes Trucking 7
SB3 8:30 AM Ka Newa 14 Barteks 12
SB4 8:30 AM Firehouse 27 Kua’aina 9
SB1 11:30 AM TJ Gomes Trucking 13 Jackie Rey's 12
SB2 11:30 AM Lihue A's 14 Hui Ohana 12
SB3 11:30 AM Barteks 22 Kua’aina 4
SB4 11:30 AM Ka Newa 24 Firehouse 11

Seeding Round Day 2

Friday August 11, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:00 AM Lihue A's 16 Jackie Rey's 2
SB2 10:00 AM Hui Ohana 19 TJ Gomes Trucking 5
SB3 10:00 AM Ka Newa 17 Kua’aina 1
SB4 10:00 AM Firehouse 14 Barteks 12
SB1 1:00 PM Barteks 17 Jackie Rey's 3
SB2 1:00 PM Hui Ohana 10 Ka Newa 9
SB3 1:00 PM Firehouse 18 TJ Gomes Trucking 6
SB4 1:00 PM Lihue A's 18 Kua’aina 10

Tournament Play

Saturday August 12, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:00 AM Lihue A's 20 Kua’aina 2
SB2 10:00 AM TJ Gomes Trucking 7 Firehouse 6
SB3 10:00 AM Hui Ohana 17 Barteks 16
SB4 10:00 AM Ka Newa 24 Jackie Rey's 13

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 1:00 PM Lihue A's 22 TJ Gomes Trucking 7
SB2 1:00 PM Hui Ohana 16 Ka Newa 15

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB3 2:30 PM Lihue A's 14 Hui Ohana 11

"H" Division



Seeding Round Day 1

Monday, August 7, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB2 10:30 AM Paninis 10 Na Kahuna 5
SB3 10:30 AM Hanamaulu 13 Na Peuo 10
SB4 10:30 AM Sportsmen 17 Na Kahuna 12
SB2 1:30 PM Hanamaulu 8 Paninis 7
SB3 1:30 PM Na Peuo 16 Sportsmen 4

Seeding Round Day 2

Tuesday August 8, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Na Peuo 14 Na Kahuna 4
SB2 8:30 AM Paninis 10 Sportsmen 9
SB3 8:30 AM Hanamaulu 12 Na Kahuna 11
SB4 12:00 PM Sportsmen 9 Hanamaulu 4
SB1 12:00 PM Na Peuo 12 Paninis 11

Tournament Play

Wednesday August 9, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB3 10:30 AM Na Kahuna 14 Sportsmen 9
SB3 10:30 AM Hanamaulu 17 Na Kahuna 10
SB4 10:30 AM Na Peuo 17 Paninis 10
? ? ? ? ?

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 12:00 PM ? ?? ? ??
SB2 12:00 PM ? ?? ? ??

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB4 2:30 PM Hanamaulu 27 Na Peuo 18

"E" Division



Seeding Round Day 1

Monday, August 7, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB2 10:30 AM Makules 13 Ka Nani O Honoka’a 10
SB3 10:30 AM Islanders 20 Monarchs 10
SB4 10:30 AM Rookies 24 Maui Raiders 23
SB2 1:30 PM Islanders 15 Ka Nani O Honoka’a 5
SB3 1:30 PM Maui Raiders 17 Makules 14
SB4 1:30 PM Rookies 32 Monarchs 14

Seeding Round Day 2

Tuesday August 8, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 9:30 AM Ka Nani O Honoka’a 13 Monarchs 12
SB2 9:30 AM Maui Raiders 16 Islanders 14
SB3 9:30 AM Rookies 16 Makules 12
SB4 12:00 PM Rookies 20 Ka Nani O Honoka’a 10
SB1 12:00 PM Makules 10 Islanders 8
SB2 12:00 PM Maui Raiders 20 Monarchs 13

Tournament Play

Wednesday August 9, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:30 AM Maui Raiders 18 Monarchs 6
SB2 10:30 AM Makules 16 Ka Nani O Honoka’a 10

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 11:30 AM Islanders 12 Maui Raiders 8
SB2 1:00 PM Rookies 20 Makules 8

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 2:30 PM Rookies 20 Islanders 11

"F" Division



Seeding Round Day 1

Monday, August 7, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB2 10:30 AM Waipio Makules 12 Kapuna Pride 0
SB3 10:30 AM East Kauai Legends 11 Hikina 10
SB4 10:30 AM Maui Dragons 20 Zen 19
SB2 1:30 PM Maui Dragons 14 Kapuna Pride 4
SB3 1:30 PM Zen 17 Hikina 13
SB4 1:30 PM East Kauai Legends 10 Waipio Makules 9

Seeding Round Day 2

Tuesday August 8, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Hikina 11 Kapuna Pride 7
SB2 8:30 AM East Kauai Legends 12 Zen 5
SB3 8:30 AM Waipio Makules 19 Maui Dragons 11
SB4 12:00 PM Kapuna Pride 13 East Kauai Legends 8
SB1 12:00 PM Waipio Makules 14 Zen 10
SB2 12:00 PM Hikina 25 Maui Dragons 17

Tournament Play

Wednesday August 9, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:30 AM Hikina 11 Kapuna Pride 6
SB2 10:30 AM Maui Dragons 16 Zen 13
SB1 10:30 AM Waipio Makules 21 Zen 12
SB2 1:00 PM East Kauai Legends 11 Maui Dragons 4

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 12:00 PM East Kauai Legends ?? Hikina ? ??
SB2 12:00 PM Waipio Makules ?? Maui Dragons ? ??

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 2:30 PM Waipio Makules 16 East Kauai Legends 14

42nd Annual Hawaii State Senior Softball Tournament on Oahu

"A" Division



Seeding Round Day 1

Thursday, August 10, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Aikane 11 Kona Legends 10
SB2 8:30 AM Po'okela 10 Hilo Pomaikai 5
SB3 8:30 AM Hawaiians 17 Kona Gold 16
SB4 8:30 AM Kohala Seniors 17 East Kauai Gents 9
SB1 11:30 AM Kona Legends 13 Po'okela 3
SB2 11:30 AM Hilo Pomaikai 14 Aikane 10
SB3 11:30 AM Hawaiians 10 East Kauai Gents 8
SB4 11:30 AM Kohala Seniors 13 Kona Gold 11

Seeding Round Day 2

Friday August 11, 2017
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 10:00 AM Kona Legends 16 Hilo Pomaikai 11
SB2 10:00 AM Aikane 12 Po'okela 0
SB3 10:00 AM Hawaiians 16 Kohala Seniors 3
SB4 10:00 AM East Kauai Gents 21 Kona Gold 9
SB1 1:00 PM Kona Legends 14 Hawaiians 0
SB2 1:00 PM Hilo Pomaikai 14 East Kauai Gents 12
SB3 1:00 PM Aikane 23 Kohala Seniors 10
SB4 1:00 PM Po'okela 14 Kona Gold 12

Tournament Play

Saturday August 12, 2017
Round 1 of Single Elimination Play
Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 8:30 AM Aikane 22 Kona Gold 16
SB2 8:30 AM Po'okela 15 Kohala Seniors 10
SB3 8:30 AM East Kauai Gents 29 Kona Legends 21
SB4 8:30 AM Hawaiians 15 Hilo Pomaikai 11

Semi Finals

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB1 11:30 AM Aikane 22 Po'okela 14
SB2 11:30 AM East Kauai Gents 11 Hawaiians 10

Championship

Field Time Winning Team Name Runs Loosing Team Name Runs
SB3 2:30 PM Aikane 13 East Kauai Gents 12